Je vaše telo prekyslené?

Kyslý výraz v tvári

Keď nás niekto obdarí „kyslým úsmevom“, nepoteší nás to. Niekedy sa „tvárime kyslo“, čo je asi opak výrazu nadšenia. A videli ste už „kyslý ksicht“? Nič príjemné. Tieto zdomácnené výrazy presne opisujú, čo to znamená byť prekyslený.

Problém kyslého životného štýlu

hamburgerPotraviny a nápoje, ktoré máme v súčasnosti bežne na stole sú prevažne kyselinotvorné. V kombinácii s nedostatkom pohybu a stresujúcim životným štýlom to vytvára chemickú nerovnováhu v našom tele.

Hladina pH v bunkách a telesných tekutinách ovplyvňuje všetky procesy v organizme. Asi najviac si naše telo stráži hladinu pH krvi. Tak ako urobí čokoľvek pre udržanie stabilnej telesnej teploty, takisto zaisťuje aj mierne zásaditú hodnotu pH krvi.

Prekyslenie

Pre udržanie tejto úzko vymedzenej pH hodnoty krvi (7,35 až 7,45 pH) telo odčerpáva zásadité minerály z iných tkanív, pretože tým bezprostredne neohrozuje život. Zníženie pH krvi by totiž spôsobilo vážne ohrozenie života. Keď nedopĺňame zásadité živiny zo stravy a celkovo hladina pH poklesne, prebytočné kyseliny už nie je možné dostatočne rýchlo vylúčiť. Aby sa kyseliny dostali preč z krvi, sú uskladnené v tkanivách a orgánoch. Tie sa snaží očistiť lymfatický systém. Ak je aj lymfatický systém zahltený kyselinami, zostávajú kyseliny tam kde sú, v tkanivách.

Ďalej sa snaží telo zbaviť odpadu cez kožu, pľúca, obličky a vylučovaciu sústavu. Pri prekyslení vznikajú rôzne ochorenia v týchto oblastiach, ako dôsledok prílišného preťažovania týchto sústav. Vtedy sa dostáva telo do stresu aj z toho, akú veľkú prácu musí robiť, aby sa zbavilo kyslého odpadu a dostalo sa opäť do rovnováhy. A stres znamená ďalšie zvyšovanie kyslosti.

Organizmus sa snaží zachrániť tak, že nadbytočné kyseliny obalí do tuku. Potom kyseliny zostávajú uložené v tukových tkanivách na bruchu, stehnách, prsiach, bokoch, ale aj v nervovom systéme.

Ako si zmerať pH?

V rôznych telesných systémoch je potrebná iná hodnota pH, preto nevieme zmerať niečo ako celkové pH organizmu. Predstavu o tom, čo sa deje s kyselinami a zásadami v organizme však môžme zistiť pomocou merania pH moču alebo slín. Na meranie hodnoty pH slúžia lakmusové testovacie papieriky, ktoré sa dajú zohnať v lekárni. Hodnoty pH moču odrážajú aj prirodzené vlny vo vylučovaní kyselín z tela, preto je ich treba merať asi 5-krát za deň. Prvé meranie o 6.-7. hod. by malo mať mierne kyslú hodnotu. Okolo 9. hod. by malo byť pH mierne kyslé až neutrálne. Potom o 12. hod. môže byť kyslé, ale o 15. hod. musí byť zásadité. Večer o 19. hod. môže byť opäť kyslé. V prípade, že máte približne takéto merania, nie ste prekyslení. Ak sú však prvé štyri merania kyslé a posledné meranie zásadité, jedná sa o prekyslenie organizmu. Okrem toho môžeme pH za jednotlivé dni zpriemerovať a zaznamenávať. Priemerné hodnoty namerané za dlhšie obdobie nám môžu pomôcť zachytiť zmeny, ktoré spôsobí zmena v stravovaní.

Iný prístup

na lavicke

Ak sa snažíte zbaviť nejakej choroby alebo problému a bežná liečba veľmi nezaberá, možno je čas zvoliť iný prístup. Prekyslený organizmus má totiž velký problém odolávať chorobám, pretože sa im veľmi dobre darí práve v kyslom prostredí. Je prekvapujúce akých rôznych chorôb sa ľudia dokázali zbaviť, keď sa posunuli na stupnici pH o kúsok vyššie k zásaditému koncu.

Bežné prejavy prekyslenia sú napríklad únava, putujúce bolesti, bolesti kĺbov, vypadávanie vlasov, lámavosť nechtov, kazivosť zubov, ekzém, osteoporóza, obezita, rakovina, depresia. Najjednoduchšia liečba je pomôcť svojmu telu udržať acidobázickú rovnováhu, tak že ho nakŕmite alkalizujúcou stravou a alkalizujúcim životným štýlom – pravidelné cvičenie, veľa slniečka, dobrá nálada a čo najmenej stresu. Pozrite si nápady ako sa odkysliť a ako schudnúť pomocou zásaditej stravy.