Spirulina a imunita

Spirulina je vysoko hodnotná koncentrovaná potravina s obsahom všetkých esenciálnych aminokyselín v dobrom pomere. Narozdiel od vláknitej rastlinnej celulózy sa vyznačuje mäkkou bunkovou stenou a preto je strávená behom hodiny, prášok dokonca už za pol hodinu. Tým sa hodí pre všetkých ľudí s oslabenou imunitou, ťažko chorých, veľmi starých ľudí a malé deti. 

Fykocianín: modro-zelený pigment

havajska_spirulina

Toto výnimočné farbivo dáva spiruline smaragdovú farbu. Zistilo sa, že fykocianín a príbuzné zlúčeniny pomáhajú imunitnému systému. Dokážu podporiť biele krvinky v pohlcovaní patogénov a tiež zvyšujú účinnosť protilátok. Pri laboratórnych výskumoch sa potvrdilo, že fykocianín tlmí tvorbu zápalových látok v tele. Potláča enzým COX-2, čo je hlavný hráč pri nadmernom zápale. Iný výskum preukázal, že fykocianín blokuje nádorovú angiogenézu - tvorbu nových ciev vyživujúcich nádor. Mnoho pokusov a štúdií dokazuje, že spirulina výrazne zlepšuje zdravotný stav u ľudí s oslabenou imunitou, podvýživou a rakovinou.

Spirulina zvyšuje imunitu

Spirulina podporuje činnosť rôznych imunitných buniek, vrátane makrofágov, T-lymfocytov, B-lymfocytov a protilátok. Tiež oživuje a ochraňuje orgány súvisiace s imunitným systémom ako je slezina, pečeň, kostná dreň, lymfatické uzliny, mandle a týmus.

Zo spiruliny bolo izolovaných niekoľko zložiek, ktoré blokujú vírus HIV. Sú to zlúčeniny jedinečné pre modro-zelené riasy ako cyanovirin-N, glykolipidy a komplexné polysacharidy. V jednej štúdii so Spirulinou sa zistilo, že zvýšené imunitné funkcie trvali ešte 5 týždňov po poslednej dávke Spiruliny!

spirulina_afrikaPacientom s AIDS predpisujú doktori v Afrike spirulinu. Zistili totiž, že u osôb, ktoré užívali spirulinu sa zvýšil počet T-lymfocytov. Aby sa zakročilo proti podvýžive a AIDS, rozbehli sa v mnohých krajinách v Afrike projekty svojpomocného pestovania spiruliny, napríklad v Burkine Faso, Nigérii, Mali, a Mauritánii. O výsledkoch z Afriky, Indie a iných oblastí sa môžete informovať na stránke dobročinnej organizácie Antenna